Stomatologia zachowawcza, określana też jako stomatologia ogólna, mieści w sobie szereg zabiegów związanych z profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniem powstałych już ubytków. Główną rola stomatologii zachowawczej jest utrzymanie zębów w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas. W jej zakres wchodzą zatem zabiegi higienizacji jamy ustnej, wykonywane, aby zapobiec próchnicy.
Spis treści
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Stomatologia zachowawcza po pierwsze skupia się na profilaktyce próchnicy zębów. W zakres tego rodzaju badań i zabiegów wchodzą:
- badanie kontrolne jamy ustnej,
- higienizacja zębów – oczyszczanie zębów z płytki nazębnej i kamienia,
- leczenie nadwrażliwości zębów i krwawienia dziąseł.
Profilaktyka to działania zgodnie z zasadą „lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć”. Zasada ta sprawdza się także w stomatologii zachowawczej. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologa łącznie z prawidłową higieną jamy ustnej w domu – to gwarancja zachowania zawsze zadbanego i pięknego uśmiechu przez wiele lat.
Stomatologia zachowawcza zajmuje się także leczeniem wszelkiego rodzaju ubytków. Próchnica zębów w zależności od stopnia zaawansowania może mieć różny przebieg, a co za tym idzie – różne formy leczenia.
Leczenie próchnicy zębów
Pierwsze objawy próchnicy mają postać niewielkich, jasnych plamek na powierzchni zęba, może też wystąpić zaczerwienienie dziąseł. W naszym gabinecie dentystycznym wykonujemy wtedy nieinwazyjny, bezbolesny zabieg oczyszczania zębów z osadu i kamienia nazębnego oraz remineralizację szkliwa (aplikacja preparatu z fluorem).
Jeśli leczenie próchnicy nie rozpocznie się w jej początkowej fazie, proces ten postępuje i powoduje kolejne zmiany. Bakterie bytujące w jamie ustnej wytwarzają kwasy, które wpływają na uszkodzenie struktury zębów. Aby zapobiec dalszemu rozwojowi choroby lekarz musi wykonać zabieg oczyszczania i wypełniania kompozytowego. Przed jego rozpoczęciem podajemy pacjentom znieczulenie, aby leczenie było bezbolesne.
Jeśli pacjent zwleka ze zgłoszeniem się do dentysty, rozwój próchnicy postępuje. Bakterie próchnicotwórcze przedostają się do miazgi. Jest to wewnętrzna, unerwiona tkanka zęba, w której znajdują się naczynia krwionośne. W tej zaawansowanej fazie choroby pacjent odczuwa już silny ból zęba.
W takim przypadku uratowanie zęba jest zazwyczaj nadal możliwe. Jeśli próchnica przedostała się do miazgi, wykonujemy leczenie kanałowe. Nowoczesne wyposażenie naszego gabinetu pozwala nam wykonać leczenie nawet najbardziej zaawansowanej próchnicy i uratować ząb przed ekstrakcją. Usunięcie zęba jest zawsze ostatecznością.
Jak zapobiec próchnicy?
Próchnica zębów rozwija się głównie z powodu zaniedbań w higienie jamy ustnej. Nieregularne usuwanie płytki nazębnej prowadzi do powstania ubytków zębowych i infekcji miazgi zęba.
Zapobieganie próchnicy powinno uwzględniać:
- dbanie o regularną higienę jamy ustnej w domu – stosowanie odpowiedniej pasty, szczoteczki i płynu do płukania jamy ustnej,
- regularne kontrole w gabinecie stomatologicznym – co najmniej raz na pół roku,
- właściwą dietę, bogatą w witaminy i minerały, wzmacniające zęby.