Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz przyległych do niej okolic. Najczęściej kojarzona jest z ekstrakcją zębów, np. problematycznej ósemki, jednak jej zakres jest dużo szerszy. Chirurg stomatolog przeprowadza również zabiegi implantacji, resekcji wierzchołków korzeni, wycięcia zmian z błony śluzowej jamy ustnej, czy też podniesienie dna zatoki szczękowej.
Spis treści
Chirurgia Stomatologiczna – na czym polega?
Chirurgia jamy ustnej to połączenie wiedzy stomatologicznej z chirurgiczną. Dobry chirurg stomatolog potrafi wykonać nawet bardzo zaawansowane zabiegi. Dodatkowo lekarz tej specjalizacji zazwyczaj współpracuje z innymi specjalistami prowadząc kompleksowe leczenie. Zabiegi chirurgiczne wykonywane są w trakcie leczenia implantologicznego, ortodontycznego lub periodontologicznego. Są one bezbolesne, ponieważ przeprowadzamy je w znieczuleniu miejscowy, zatem pacjent nie musi obawiać się jakiegokolwiek bólu.
Nasz gabinet chirurgii jamy ustnej wyposażyliśmy w najnowszy sprzęt i wysokiej jakości materiały. Nasi pacjenci mogą mieć pewność, że każdy zabieg wykonany będzie najmniej inwazyjnie jak to możliwe, a zarazem maksymalnie skutecznie. Nasz personel medyczny to stomatolodzy, których doświadczeniu można zaufać.
Chirurgia jamy ustnej – zabiegi
Do jednych z najczęściej wykonywanych zabiegów w ramach chirurgii jamy ustnej należy usuwanie ósemek, resekcja wierzchołka korzenia i podniesienie dna zatoki szczękowej.
Usuwanie ósemek rozpoczyna się od badań diagnostycznych, dzięki którym chirurg może zapoznać się z ułożeniem i anatomią zęba. Na ich podstawie planuje ekstrakcję. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu, dzięki czemu pacjent nie odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu. Staramy się przeprowadzić ekstrakcję w sposób jak najmniej inwazyjny i maksymalnie precyzyjny. Na zakończenie nasi pacjenci otrzymują szczegółowe informacje dotyczące wskazań pozabiegowych.
Resekcja wierzchołka korzenia ma na celu usunięcie zmienionego fragmentu korzenia wraz z zainfekowaną tkanką. Tego rodzaju schorzenie powstaje na skutek powikłań po leczeniu kanałowym. Aby uratować ząb, chirurg musi delikatnie naciąć śluzówkę w okolicy korzenia zęba, wyciąć tzw. okienko kostne i odciąć chory wierzchołek korzenia zębowego. W to miejsce chirurg wprowadza materiał kościozastępczy, aby uzupełnić usunięty fragment kostny. Na koniec miejsce to jest zszywane. Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowe, zabieg jest całkowicie bezbolesny.
Natomiast podniesienie dna zatoki to zabieg, który wykonujemy, gdy pacjent zgłasza się na leczenie implantologiczne, jednak z powodu niedostatecznej ilości kości pomiędzy zatoką szczękową, a jamą ustną nie może być ono wykonane. Zabieg polega na wprowadzeniu specjalnego materiału kościotwórczego lub własnego przeszczepu kostnego pacjenta. Efektem takiej sterowanej regeneracji kości jest jej przekształcenie w pełnowartościową kość, do której mogą być mocowane implanty.