Diagnostyka RTG

Każde leczenie rozpoczyna się od diagnostyki. Nie jest inaczej także w przypadku leczenia stomatologicznego. W naszym gabinecie wykonujemy badania rtg zęba przy użyciu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych, dzięki czemu uzyskane obrazy są niezwykle precyzyjne, a same badania komfortowe i bezpieczne dla naszych pacjentów.

Na czym polega RTG zębów?

Rtg zęba, określane też jako prześwietlenie zębów, wykonujemy przed rozpoczęciem leczenia, ale niekiedy także w trakcie i po jego zakończeniu, aby sprawdzić uzyskane efekty. Współczesne metody wykonania rtg zębów pozwalają w bezpieczny sposób ocenić stan uzębienia nawet kilkakrotnie w trakcie leczenia.

Najczęściej wykonywanym zdjęciem jest rtg punktowe. W naszym gabinecie aparaty do wykonywania tych badań umieszczone są przy każdym unicie (fotelu dentystycznym). W naszej pracowni rtg dostępne są także inne, nowoczesne aparaty, dzięki którym wykonujemy badanie rentgenowskie zatok szczękowych oraz pantomogram (inaczej zdjęcie pantomograficzne). Współczesna diagnostyka dostarcza bardzo dokładnych obrazów, dzięki którym lekarz może precyzyjnie określić, co dzieje się w jamie ustnej pacjenta.

Badanie radiologiczne różni się od zwykłego badania stomatologicznego sposobem wykonania. Przed wykonaniem badania rentgenowskiego pacjent otrzymuje specjalny fartuch ochronny z gumy ołowianej. Rtg zęba może być:

 • zewnątrzustne – najczęściej wykonywane na stojąco, to przykładowo zdjęcie panoramiczne,
 • wewnątrzustne – wykonywane bezpośrednio na fotelu stomatologicznym, dentysta na początku umieszcza w jamie ustnej pacjenta czujnik radiowizjografii, który ten musi delikatnie przytrzymać; do takich zdjęć należy np. rtg punktowe i skrzydłowo-zgryzowe.

Badanie trwa zaledwie kilka minut. Zdjęcia rtg zębów są bezbolesne.

Kiedy należy wykonać RTG pantomograficzne?

Pantomogram to badanie radiologiczne, które charakteryzuje się szerokim zakresem obrazowania jamy ustnej, dlatego nazywane jest niekiedy zdjęciem panoramicznym. Tego typu rtg zęba jest zdjęciem warstwowym, ukazuje zatem następujące struktury: zęby, kości szczęki i żuchwy, zatoki szczękowe, a nawet stan stawów skroniowo-żuchwowych i podniebienie twarde. Dzięki zdjęciom pantomograficznym stomatolog może wstępnie sprawdzić ułożenie i stan zębów oraz ewentualne zaburzenia w ich rozwoju, co przekłada się na skuteczność leczenia, jest to zdjęcie przeglądowe.

Tego rodzaju zdjęcie rtg zębów jest szczególnie przydatne:

 • w leczeniu ortodontycznym – w przypadku wady zgryzu, przed założeniem aparatu ortodontycznego,
 • przed ekstrakcją zębów mądrości,
 • w leczeniu wad rozwojowych,
 • w leczeniu urazów szczęki,
 • w diagnostyce chorób przyzębia,
 • w celu wykrycia nieprawidłowości w obrębie korzeni zębowych,
 • w rozpoznaniu próchnicy,
 • w diagnostyce stanów zapalnych,
 • w celu sprawdzenia ułożenia zatrzymanych, niewyrżniętych i nadliczbowych zębów,
 • w sprawdzeniu stanu pozostawionych korzeni lub istniejących torbieli,
 • w podejrzeniu zmian nowotworowych.

W naszym gabinecie pantomograficzne rtg zębów wykonujemy w sposób cyfrowy, dzięki czemu charakteryzuje się ono jeszcze mniejszą dawką promieniowania jonizującego (tzw. promieniowanie x). Ponadto forma cyfrowa umożliwia obejrzenie uzyskanych obrazów wraz z pacjentem na ekranie komputera.

Czy zdjęcie RTG zębów są bezpieczne?

Zrobienie zdjęcia rtg zęba wiąże się z wystawieniem na promieniowanie X. Dawka jest jednak tak mała, że badanie rtg jest zupełnie bezpieczne dla naszego zdrowia.

Cennik

Zdjęcie zęba punktowe
30 zł
Pantomogram cyfrowy
100 zł
Pantomogram cyfrowy + płyta
120 zł
Zdjęcie zgryzowe
30 zł
Pantomogram cyfrowy + płyta
120 zł
Zdjęcie panoramiczne (OPG)
100 zł
Zdjęcie zgryzowe
30 zł
Zdjęcie zęba punktowe
30 zł

Cieszymy się wyjątkową renomą

Opinie o pracy Smile Up

Umów wizytę w Smile Up!

Skontaktuj się

Nasz adres

Smile Up Stomatologia

Anna Kęckiewicz, Dagmara Orlik-Grabowska

Al. Armii Krajowej 32, 09-410 Płock

Godziny otawrcia:

pon. - czw: 09:00 - 18:00
pt: 09:00 - 16:00
sob. - niedz: nieczynne
godziny przyjęć chirurga: wtorek od 18:30

Adres email

smileup@op.pl

Napisz do nas

Wypełnij formularz

Zapraszamy do umówienia wizyty w naszym gabinecie. Wypełnij
formularz i skontaktujemy się z Tobą.