Utrata zębów jest nie tylko krępująca, ale także niebezpieczna. Co mamy na myśli? Braki zębowe wpływają negatywnie na pozostałe zęby, powodując przeciążenia, przemieszczanie się zębów, a także zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy, chorób przyzębia i zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Z pomocą przychodzi protetyka stomatologiczna, która zajmuje się uzupełnieniem utraconego uzębienia. Oferuje takie rozwiązania, jak korony i mosty protetyczne, licówki, nakłady inlay/onlay, czy też częściowe i całkowite protezy zębowe.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna niesie pomoc pacjentom, którzy z różnego powodu utracili ząb, kilka zębów lub całe uzębienie. Z drugiej strony niektóre prace protetyczne mają za zadanie jedynie poprawić estetykę zębów, nadając im doskonały wygląd.

Leczenie protetyczne przebiega etapowo. Rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej, podczas której stomatolog wykonuje przegląd jamy ustnej oraz przeprowadza wywiad lekarski z pacjentem. Następnie kieruje go na badania diagnostyczne, które w całości wykonujemy w naszym gabinecie.

Kolejny krok to higienizacja zębów, czyli oczyszczenie ich z płytki nazębnej i kamienia. Dzięki temu lekarz protetyk jest w stanie ocenić ich faktyczny stan. Jeśli odkryje on zmiany próchnicowe lub inne choroby zębów i przyzębia, muszą zostać wyleczone zanim zastosujemy uzupełnienie protetyczne. Dopiero wtedy przechodzimy do docelowego leczenia – projektowania nowego, pełnego uśmiechu pacjenta. Na początku pobieramy wycisk zębów, a następnie na jego podstawie przygotowujemy docelową pracę protetyczną, uwzględniają przy jej tworzeniu wszystkie uwagi, sugestie i oczekiwania pacjenta.

Nowe uzupełnienie protetyczne, niezależnie od tego, czy jest to korona, most czy proteza zębów, to praca indywidualnie dostosowana do warunków jamy ustnej pacjenta. Zawsze staramy się, aby efekt protetyki zębów był maksymalnie naturalny.

Kiedy należy udać się do protetyka?

Protetyka stomatologiczna niesie pomoc zarówno osobom starszym, które tracą uzębienie z powodu wieku, ale także pacjentom młodym, którzy swoje zęby stracili, np. podczas wypadku.

Zalecamy, aby na leczenie z zakresu protetyki zębów udać się od razu po razu po utracie zęba. Nie tylko poprawi to ogólną samoocenę i doda pewności siebie w kontaktach z innymi osobami, ale także wpłynie pozytywnie na pozostałe, zdrowe zęby. Po założeniu docelowej protezy zębów lub innego typu uzupełnienia lekarz protetyk ustali częstotliwość wizyt kontrolnych.

Dlaczego ważna jest odbudowa braków zębowych?

Tak, jak już wspominaliśmy, brak choćby jednego zęba ma negatywny wpływ na pozostałe zęby. Dlaczego tak się dzieje? W jamie ustnej oba łuki zębowe utrzymywane są w stanie fizjologicznego napięcia. Jeśli pacjent nie uzupełnia utraconego zęba napięcie to zostaje zaburzone, a to ono odpowiada za utrzymywanie uzębienia w stałej formie.

To dlatego nawet wydawałoby się niewielki brak zębowy potrafi wpłynąć na przemieszczanie się zębów i zaburzyć ich piękny wygląd oraz harmonię. Takie zjawisko ma w stomatologii swoją nazwę – nazywa się objawem Godona, który charakteryzuje migracją zębów sąsiadujących z luką powstałą na skutek braku zębowego.

Innym problemem wynikającym z długotrwałego braku zębowego jest zanik kości wyrostka zębodołowego w miejscu luki po utraconym zębie. W sytuacji, gdy pacjent utraci wszystkie zęby i wybiera rozwiązanie w formie protezy zębów, ta z powodu zaniku wyrostków nie może być na stałe osadzona. Jedyną dopuszczalną protezą zębów jest wtedy mało stabilna proteza całkowita. Zaburzony nieco zostaje przez to komfort jeszcze nie mówienia, powodując lekkie seplenienie.

Braki zębowe powodują także przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych. Związane jest to z jego asymetryczną pracą, która ma miejsce, gdy sąsiadujące z luką zęby przejmują rolę brakującego zęba. Zmiany w tych stawach objawiają się delikatnie słyszalnymi trzaskami, przeskakiwaniem oraz bólem rozchodzącym się na całą głowę.

Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o protezę zębową?

Protezy zębowe należy czyścić po każdym posiłku. Ruchome należy wyjąć i szczotkować pod wodą miękką szczoteczką. W obu przypadkach zalecamy używanie specjalnych past, szczoteczek, nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. W naszym gabinecie wykonujemy instruktaż higieny jamy ustnej i pomagamy pacjentom dobrać wszystkie te produkty. Inną, bardzo ważną kwestią jest przechowywanie protezy ruchomej. Wbrew stereotypom najodpowiedniejszym miejscem nie jest szklanka z wodą, ale suche i szczelne opakowanie. Niewłaściwa pielęgnacja protezy zębowej może powodować rozwój stanów zapalnych w jamie ustnej.

Jak często wymieniać protezy zębowe?

Protezy zębowe należy wymieniać co 5 lat. Protetyka stomatologiczna w połączeniu z implantologią oferuje protezy mocowane na implantach. Te służą pacjentom przez wiele lat, niekiedy nawet do końca życia

Z czego wykonane są protezy zębowe?

Protetyka zębów korzysta z różnego typu materiałów. Protezy zębowe najczęściej wykonuje się z ceramiki (np. porcelanowe korony i mosty protetyczne), z metalu lub stopu metali (np. uzupełnienia protetyczne na metalowej podbudowie) oraz z tworzyw sztucznych (np. proteza akrylowa). Protezy, które są często wyjmowane charakteryzują się ponadto niewielką plastycznością. Najczęstszym wyborem przy przygotowywaniu uzupełnień protetycznych jest najtrwalsza i zarazem najbardziej estetyczna porcelana.

Ile kosztuje proteza zębowa?

Koszt protezy zębowej zależy przede wszystkim od wykorzystanego do jej stworzenia materiału oraz jego ilości. Uzupełnienia porcelanowe są dużo droższe nić akryl czy metal. Ponadto na ostateczną cenę protezy wpłynąć może koszt higienizacji i leczenia zębów przed jej wykonaniem, o ile były wymagane. Szacunkowy koszt wykonania protezy zębowej uwzględniliśmy w cenniku na naszej stronie internetowej.

Cennik

Deprogramator Coisa
600 zł
Dodatkowy punkt w naprawie protezy
100 zł
Dostawienie klamry
200 zł
Dostawienie zęba do protezy
200 zł
Frezowanie podparcia
300 zł
Imitacja dziąsła
200 zł
Inaly/Onlay kompozytowy
600 zł
Inlay/Onlay E.Max
1 800 zł
Korona - wzmocniony kompozyt
1 000 zł
Korona PMMA CAD/CAM tymczasowa
250 zł
Korona ceramiczna (spiek laserowy)
900 zł
Korona ceramiczna cyrkon handmade individual
1 800 zł
Korona ceramiczna do gotowej protezy - podbudowa COCR
1 200 zł
Korona kompozytowa
1 000 zł
Korona metalowa lana
600 zł
Korona pełnoceramiczna E.MAX CAD/CAM
2 000 zł
Korona pełnokonturowa Cyrkonowa
1 800 zł
Korona porcelanowa na podbudowie Cyrkonowej
1 800 zł
Korona porcelanowa na podbudowie z chrom - kobaltu
1 200 zł
Korona tymczasowa wykonana w gabinecie
150 zł
Korona tymczasowa wykonana w pracowni
200 zł
Lane wzmocnienie (łuk)
500 zł
Licowanie klamry w protezie 1pkt
100 zł
Licówka E MAX PRESS
2 000 zł
Licówka kompozytowa
1 000 zł
Mikroproteza akrylowa (1-3pkt)
700 zł
Modele diagnostyczne
150 zł
Naprawa protezy
200 zł
Naprawa protezy ekspress (nie zawiera ceny naprawy)
150 zł
Naprawa punktu ceramicznego
400 zł
Podścielenie protezy
400 zł
Proteza akrylowa z. Ivoclar
1 800 zł
Proteza częściowa Q dent
2 000 zł
Proteza natychmiastowa
1 000 zł
Proteza natychmiastowa 1 ząb
600 zł
Proteza szkieletowa
2 500 zł
Proteza szkieletowa-klamry elastyczne
2 500 zł
Punkt w moście na podbudowie z chrom-kobaltu
1 200 zł
Punkt w moście na podbudowie z cyrkonu
1 800 zł
Szyna do wybielania zębów (komplet)
500 zł
Szyna ochronna miękko-twarda
700 zł
Szynoproteza
2 800 zł
Wkład koronowo-korzeniowy do istniejącej korony
500 zł
Wkład koronowo-korzeniowy metalowy dzielony
500 zł
Wkład koronowo-korzeniowy metalowy prosty
400 zł
Wkład koronowo-korzeniowy na stopie złota
1 300 zł
Wkład koronowo-korzeniowy z włókna szklanego
400 zł
Wzmocnienie protezy - siatka
100 zł
Zacementowanie korony/ wkładu
150 zł
Zdjęcie korony
100 zł
Zęby Merz Integral
400 zł

Cieszymy się wyjątkową renomą

Opinie o pracy Smile Up

Umów wizytę w Smile Up!

Skontaktuj się

Nasz adres

Smile Up Stomatologia

Anna Kęckiewicz, Dagmara Orlik-Grabowska

Al. Armii Krajowej 32, 09-410 Płock

Godziny otawrcia:

pon. - czw: 09:00 - 18:00
pt: 09:00 - 16:00
sob. - niedz: nieczynne
godziny przyjęć chirurga: wtorek od 18:30

Adres email

smileup@op.pl

Napisz do nas

Wypełnij formularz

Zapraszamy do umówienia wizyty w naszym gabinecie. Wypełnij
formularz i skontaktujemy się z Tobą.