Utrata zębów jest nie tylko krępująca, ale także niebezpieczna. Co mamy na myśli? Braki zębowe wpływają negatywnie na pozostałe zęby, powodując przeciążenia, przemieszczanie się zębów, a także zwiększają ryzyko rozwoju próchnicy, chorób przyzębia i zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych. Z pomocą przychodzi protetyka stomatologiczna, która zajmuje się uzupełnieniem utraconego uzębienia. Oferuje takie rozwiązania, jak korony i mosty protetyczne, licówki, nakłady inlay/onlay, czy też częściowe i całkowite protezy zębowe.
Spis treści
Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?
Protetyka stomatologiczna niesie pomoc pacjentom, którzy z różnego powodu utracili ząb, kilka zębów lub całe uzębienie. Z drugiej strony niektóre prace protetyczne mają za zadanie jedynie poprawić estetykę zębów, nadając im doskonały wygląd.
Leczenie protetyczne przebiega etapowo. Rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej, podczas której stomatolog wykonuje przegląd jamy ustnej oraz przeprowadza wywiad lekarski z pacjentem. Następnie kieruje go na badania diagnostyczne, które w całości wykonujemy w naszym gabinecie.
Kolejny krok to higienizacja zębów, czyli oczyszczenie ich z płytki nazębnej i kamienia. Dzięki temu lekarz protetyk jest w stanie ocenić ich faktyczny stan. Jeśli odkryje on zmiany próchnicowe lub inne choroby zębów i przyzębia, muszą zostać wyleczone zanim zastosujemy uzupełnienie protetyczne. Dopiero wtedy przechodzimy do docelowego leczenia – projektowania nowego, pełnego uśmiechu pacjenta. Na początku pobieramy wycisk zębów, a następnie na jego podstawie przygotowujemy docelową pracę protetyczną, uwzględniają przy jej tworzeniu wszystkie uwagi, sugestie i oczekiwania pacjenta.
Nowe uzupełnienie protetyczne, niezależnie od tego, czy jest to korona, most czy proteza zębów, to praca indywidualnie dostosowana do warunków jamy ustnej pacjenta. Zawsze staramy się, aby efekt protetyki zębów był maksymalnie naturalny.
Kiedy należy udać się do protetyka?
Protetyka stomatologiczna niesie pomoc zarówno osobom starszym, które tracą uzębienie z powodu wieku, ale także pacjentom młodym, którzy swoje zęby stracili, np. podczas wypadku.
Zalecamy, aby na leczenie z zakresu protetyki zębów udać się od razu po razu po utracie zęba. Nie tylko poprawi to ogólną samoocenę i doda pewności siebie w kontaktach z innymi osobami, ale także wpłynie pozytywnie na pozostałe, zdrowe zęby. Po założeniu docelowej protezy zębów lub innego typu uzupełnienia lekarz protetyk ustali częstotliwość wizyt kontrolnych.
Dlaczego ważna jest odbudowa braków zębowych?
Tak, jak już wspominaliśmy, brak choćby jednego zęba ma negatywny wpływ na pozostałe zęby. Dlaczego tak się dzieje? W jamie ustnej oba łuki zębowe utrzymywane są w stanie fizjologicznego napięcia. Jeśli pacjent nie uzupełnia utraconego zęba napięcie to zostaje zaburzone, a to ono odpowiada za utrzymywanie uzębienia w stałej formie.
To dlatego nawet wydawałoby się niewielki brak zębowy potrafi wpłynąć na przemieszczanie się zębów i zaburzyć ich piękny wygląd oraz harmonię. Takie zjawisko ma w stomatologii swoją nazwę – nazywa się objawem Godona, który charakteryzuje migracją zębów sąsiadujących z luką powstałą na skutek braku zębowego.
Innym problemem wynikającym z długotrwałego braku zębowego jest zanik kości wyrostka zębodołowego w miejscu luki po utraconym zębie. W sytuacji, gdy pacjent utraci wszystkie zęby i wybiera rozwiązanie w formie protezy zębów, ta z powodu zaniku wyrostków nie może być na stałe osadzona. Jedyną dopuszczalną protezą zębów jest wtedy mało stabilna proteza całkowita. Zaburzony nieco zostaje przez to komfort jeszcze nie mówienia, powodując lekkie seplenienie.
Braki zębowe powodują także przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych. Związane jest to z jego asymetryczną pracą, która ma miejsce, gdy sąsiadujące z luką zęby przejmują rolę brakującego zęba. Zmiany w tych stawach objawiają się delikatnie słyszalnymi trzaskami, przeskakiwaniem oraz bólem rozchodzącym się na całą głowę.
Najczęściej zadawane pytania
Jak dbać o protezę zębową?
Protezy zębowe należy czyścić po każdym posiłku. Ruchome należy wyjąć i szczotkować pod wodą miękką szczoteczką. W obu przypadkach zalecamy używanie specjalnych past, szczoteczek, nici dentystycznych i płynów do płukania jamy ustnej. W naszym gabinecie wykonujemy instruktaż higieny jamy ustnej i pomagamy pacjentom dobrać wszystkie te produkty. Inną, bardzo ważną kwestią jest przechowywanie protezy ruchomej. Wbrew stereotypom najodpowiedniejszym miejscem nie jest szklanka z wodą, ale suche i szczelne opakowanie. Niewłaściwa pielęgnacja protezy zębowej może powodować rozwój stanów zapalnych w jamie ustnej.
Jak często wymieniać protezy zębowe?
Protezy zębowe należy wymieniać co 5 lat. Protetyka stomatologiczna w połączeniu z implantologią oferuje protezy mocowane na implantach. Te służą pacjentom przez wiele lat, niekiedy nawet do końca życia
Z czego wykonane są protezy zębowe?
Protetyka zębów korzysta z różnego typu materiałów. Protezy zębowe najczęściej wykonuje się z ceramiki (np. porcelanowe korony i mosty protetyczne), z metalu lub stopu metali (np. uzupełnienia protetyczne na metalowej podbudowie) oraz z tworzyw sztucznych (np. proteza akrylowa). Protezy, które są często wyjmowane charakteryzują się ponadto niewielką plastycznością. Najczęstszym wyborem przy przygotowywaniu uzupełnień protetycznych jest najtrwalsza i zarazem najbardziej estetyczna porcelana.
Ile kosztuje proteza zębowa?
Koszt protezy zębowej zależy przede wszystkim od wykorzystanego do jej stworzenia materiału oraz jego ilości. Uzupełnienia porcelanowe są dużo droższe nić akryl czy metal. Ponadto na ostateczną cenę protezy wpłynąć może koszt higienizacji i leczenia zębów przed jej wykonaniem, o ile były wymagane. Szacunkowy koszt wykonania protezy zębowej uwzględniliśmy w cenniku na naszej stronie internetowej.