Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie endodontyczne, określane także jako leczenie kanałowe zęba, wykonywane jest, gdy ma miejsce nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej, wywołane przez bakterie próchnicotwórcze. Tego typu zabieg wymaga niezwykłej precyzji, dlatego przeprowadzamy go w powiększeniu i podświetleniu mikroskopu. W naszym gabinecie korzystanie z nowoczesnego mikroskopu zabiegowego stało się standardem. Znacznie podnosi on komfort, skuteczność i szybkość leczenia. Leczenie kanałowe pod mikroskopem wielokrotnie pozwala uniknąć ekstrakcji i zachować ząb pacjenta.

Na czym polega leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem?

Aby zrozumieć działanie leczenia kanałowego zębów, zacznijmy od poznania struktury zęba. Składa się on z 3 warstw, którymi są szkliwo, zębina i komora miazgi, która jest jego mocno unerwioną i unaczynioną, wewnętrzną tkanką. Zaawansowana zmiana próchnicowa powoduje stan zapalny miazgi. W takim stanie pacjent może odczuwać ból zęba, czy też wrażliwość na zmiany temperatur. Jeśli pacjent nie zgłosi się na leczenie kanałowe, później może być już na nie za późno. Leczenie kanałowe pod mikroskopem to często „ostatnia deska ratunku” dla zęba w tak złym stanie.

Dlaczego w endodoncji tak ważne jest użycie mikroskopu? Ponieważ urządzenie to pozwala lekarzowi wykonać swoją pracę z największą precyzją. Sukces leczenia kanałowego w dużej mierze polega właśnie na dokładnym opracowaniu kanałów korzeniowych. Kanały korzeniowe bywają przy tym bardzo długie i zakrzywione.

Mikroskop stomatologiczny znacznie podnosi jakość leczenia i minimalizuje ryzyko powstania błędów. Jeśli do takich doszło, nasi stomatolodzy podejmują się także wykonania powtórnego leczenia kanałowego, tzw. reendo.

Przebieg leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej i precyzyjnych badań diagnostycznych. Wykonujemy przede wszystkim zdjęcie pantomograficzne i punktowe. Obrazy rtg pozwalają ocenić długość korzenia i ilość kanałów korzeniowych. Na ich podstawie endodonta szacuje także rozmiar uszkodzeń oraz przygotowuje i przedstawia pacjentowi plan leczenia. Zdjęcia rtg to, obok widoku z mikroskopu, drugie, najbardziej pomocne w leczeniu kanałowym materiały.

Zabieg leczenia kanałowego polega na przedostaniu się do komory zęba. Z użyciem mikroskopu endodonta lokalizuje wszystkie kanały korzeniowe, a następnie bardzo dokładnie oczyszcza je, odpowiednio kształtuje i dezynfekuje. Następny etap to uszczelnienie kanałów zęba. Wypełniamy je ciekłą gutaperką. To materiał pochodzenia naturalnego, który nie drażni tkanek okołowierzchołkowych.

Po wypełnieniu kanałów ostatnim etapem w leczeniu endodontycznym jest odbudowa zęba. Jeśli nie doszło do znacznego naruszenia korony, wystarczy tradycyjne wypełnienie kompozytowe lub nakłady inlay/onlay. W przypadku zęba mocno zniszczonego wykonujemy uzupełnienie protetyczne. Przebieg leczenia kanałowego jest całkowicie bezbolesny, ponieważ przeprowadzamy je w znieczuleniu miejscowym. Dawne czasy, kiedy leczenie kanałowe wiązało się z bólem, są już dawno za nami.

Kiedy ząb wymaga leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe przeprowadza się wtedy, gdy nie ma możliwości opracowania zmiany innym sposobem, gdyż infekcja przedostała się do kanałów zęba. Przyczyną powstania stanu zapalnego komory zęba są przede wszystkim zaniedbania w higienie jamy ustnej i brak regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Oprócz tego leczenie kanałowe zębów wykonujemy z powodu:

  • nieprawidłowo leczonej próchnicy,
  • poważnych urazów mechanicznych zęba,
  • złamania zęba,
  • uszkodzeń zębów powstałych w wyniku bruksizmu.

Symptomy, które mogą wskazywać na to, że konieczne jest podjęcie leczenia kanałowego to:

  • ból zęba,
  • nadwrażliwość na zmiany temperatur (na ciepło i zimno),
  • ból odczuwany przy ucisku, np. w trakcie jedzenia,
  • zmiana koloru zęba
  • obrzęknięte dziąsła w okolicy chorego zęba.

Jeśli pacjent zauważa któryś z powyższych objawów, powinien zgłosić się na wizytę u stomatologa. Lekarz zbada ząb i określi przyczynę ich występowania. Jeśli jest nią infekcja kanałów zębowych, rozpocznie leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Najczęściej zadawane pytania

Czy każdy ząb może być leczony kanałowo?

Zdarza się, że nie możemy podjąć leczenia kanałowego zęba. Dzieje się tak, gdy pomimo użycia nowoczesnych technik leczenia nie ma dostępu do kanałów zębowych. Podobnie zabieg nie może zostać wykonany, gdy doszło do pęknięcia korzenia lub zaniku tkanki kostnej wokół korzenia.

Czym grozi niepodjęcie leczenia kanałowego?

Jeśli leczenie zęba nie zostanie podjęte we właściwym momencie, ostatecznie będzie musiał być usunięty. Dlaczego niezbędna jest jego ekstrakcja? Ponieważ jest on siedliskiem bakterii. Taki przewlekły stan jest ogniskiem zapalnym zębopochodnymi może oddziaływać na cały nasz organizm.Z tego względów zawsze zachęcamy naszych pacjentów do systematycznych wizyt kontrolnych w naszym gabinecie stomatologicznym. Stomatologia wyznaje zasadę, że lepiej jest zapobiec rozwojowi bakterii i powstawaniu zmian próchniczych, niż prowadzić skomplikowane leczenie zęba.

Ile kosztuje kanałowe leczenie zęba pod mikroskopem?

Na to, ile kosztuje leczenie kanałowe zęba ma wpływ wiele czynników - stopień skomplikowania zabiegu, długość leczenia, ilość kanałów zębowych, itp. Przykładowo leczenie zęba czterokanałowego będzie dłuższe, a zatem też droższe niż leczenie zęba jedno- lub dwukanałowego. Ponadto pierwotne leczenie zęba jest zawsze tańsze niż powtórne leczenie kanałowe. Orientacyjna cena leczenia kanałowego dostępna jest w cenniku na stronie internetowej naszego gabinetu stomatologicznego.

Cennik

Ekstyrpacja miazgi z opracowaniem 1 kanału
300 zł
Ekstyrpacja miazgi z opracowaniem 2 kanałów
400 zł
Ekstyrpacja miazgi z opracowaniem 3 kanałów
500 zł
Ekstyrpacja miazgi z opracowaniem 4 kanałów
600 zł
Opatrunek leczniczy
100 zł
Ponowne leczenie endodontyczne 1 kanału
350 zł
Ponowne leczenie endodontyczne 2 kanałów
450 zł
Ponowne leczenie endodontyczne 3 kanałów
550 zł
Ponowne leczenie endodontyczne 4 kanałów
700 zł
Udrożnienie zobliterowanego kanału
150 zł
Usunięcie wkładu metalowego
300 zł
Usunięcie wkładu z włókna szklanego
400 zł
Usunięcie zębiniaka
100 zł
Usunięcie złamanego narzędzia
300 zł
Wypełnienie płynną gutaperką 1 kanału
250 zł
Wypełnienie płynną gutaperką 2 kanałów
400 zł
Wypełnienie płynną gutaperką 3 kanałów
500 zł
Wypełnienie płynną gutaperką 4 kanałów
600 zł
Zamknięcie perforacji
200 zł

Cieszymy się wyjątkową renomą

Opinie o pracy Smile Up

Umów wizytę w Smile Up!

Skontaktuj się

Nasz adres

Smile Up Stomatologia

Anna Kęckiewicz, Dagmara Orlik-Grabowska

Al. Armii Krajowej 32, 09-410 Płock

Godziny otawrcia:

pon. - czw: 09:00 - 18:00
pt: 09:00 - 16:00
sob. - niedz: nieczynne
godziny przyjęć chirurga: wtorek od 18:30

Adres email

smileup@op.pl

Napisz do nas

Wypełnij formularz

Zapraszamy do umówienia wizyty w naszym gabinecie. Wypełnij
formularz i skontaktujemy się z Tobą.