Implantologia to dziedzina stomatologii, która prężnie się rozwija. Nasz gabinet podąża za jej nowymi rozwiązaniami, aby oferować naszym pacjentom maksymalnie skuteczne leczenie przy jak najmniejszej inwazyjności. Implanty zębów to obecnie najdoskonalszy i najtrwalszy sposób uzupełniania braków zębowych. Pozwalają odzyskać estetykę zębów, a nawet więcej – ich funkcjonalność. Wysoka jakość materiałów, sprawdzone systemy implantologiczne, wykorzystanie nowoczesnych technologii i opieka doświadczonego implantologa – to wyróżniki naszego gabinetu.
Spis treści
Czym są implanty zębowe?
Implanty stomatologiczne przypominają z wyglądu niewielkie śruby, które zastępują korzeń zęba i są wykonane są z tytanu. Na nich mocowane jest uzupełnienie protetyczne. Może to być pojedyncza porcelanowa korona protetyczna, ale także proteza całkowita osadzona na kilku implantach.
Odcień nowego zęba zawsze dobierany jest w taki sposób, aby współgrał z kolorystyką pozostałych zębów. Wszystko razem daje efekt pięknego, bardzo naturalnego uśmiechu. Implanty tak dobrze imitują naturalne zęby, że gołym okiem trudno je odróżnić.
Implantologia zyskała dużą popularność przede wszystkim za doskonałe efekty leczenia. Tego rodzaju uzupełnienie brakującego zęba zapobiega zanikowi tkanki kostnej i wpływa bardzo pozytywnie na sąsiadujące z luką zęby. Szybkie zastosowanie implantów dentystycznych nie dopuszcza do rozchwiania tych zębów i ich przemieszczeń, a co za tym idzie do rozwoju wad zgryzu. Implanty dentystyczne dają pacjentom takie odczucie, jakby posiadali swoje naturalne zęby.
Nie powodują one dyskomfortu, tak jak tradycyjne protezy, a wręcz pozwalają odzyskać dawny komfort i funkcjonalność. Są łatwe w czyszczeniu, bardzo trwałe, wytrzymałe i estetyczne. Nie dziwi zatem rosnąca popularność zabiegów, których wykonanie umożliwia nam współczesna implantologia.
Jak wygląda zabieg wprowadzenia implantu?
Tak, jak każdy inny zabieg, również wszczepianie implantów rozpoczyna się od przeglądu zębów, wywiadu lekarskiego i badań diagnostycznych. Implantolog, aby sprawdzić zgryz pacjenta oraz budowę jego szczęki i żuchwy, zleca wykonanie badania pantomograficznego i CBCT. Implantolog może zlecić także inne badania, aby sprawdzić, czy w organizmie pacjenta nie ma stanów zapalnych lub zaburzeń krzepliwości krwi.
Na podstawie otrzymanych wyników lekarz przygotowuje plan leczenie i wyjaśnia pacjentowi, jak będzie wyglądał każdy z jego etapów. Pierwszym krokiem jest sam zabieg chirurgiczny. Przed jego rozpoczęciem podajemy znieczulenie miejscowe, dzięki czemu pacjent nie odczuwa przez cały jego przebieg żadnego bólu.
Po okresie osteointegracji, tj. od 3 do 6 miesięcy. Implantolog w znieczuleniu nacina delikatnie błonę śluzową i mocuje na implancie tzw. śrubę gojącą. Zabieg ten jest potrzebny, aby wymodelować odpowiedni kształt dziąsła wokół wszczepu i umożliwić prawidłowe wygojenie się błony śluzowej. Po około 2 tygodniach ma miejsce ostatni etap leczenia – umieszczenie docelowego uzupełnienia protetycznego na implancie. Pacjent może ponownie cieszyć się nowym, pełnym i pięknym uśmiechem!
Kiedy zdecydować się na implanty zębów?
Radzimy, aby decyzję o wszczepieniu implantów stomatologicznych podejmować zaraz po utracie zęba. Jeśli brak zębowy nie zostanie w porę uzupełniony dochodzi do fizjologicznego procesu zaniku wyrostka zębodołowego, czyli zaniku kości, w której osadzony był utracony ząb. W takiej sytuacji nie ma warunków dla wszczepienia implantów dentystycznych i należy wykonać dodatkowy zabieg chirurgiczny – augmentację kości.
Jeśli chodzi o wiek pacjenta, implantologia daje możliwość leczenia pacjentów w różnym wieku.
Najczęściej zadawane pytania
Zalecenia po zabiegu wprowadzenia implantu
Po zabiegu wszczepiania implantów należy powstrzymać się od jedzenia na czas ustąpienia znieczulenia. Następnie przez najbliższe 2 dni pacjent powinien unikać bardzo ciepłych i gorących potraw i napojów, gdyż mogą one utrudniać proces gojenia się. Podobnie z tego względu zalecamy spożywać posiłki jedynie w formie płynnej i półpłynnej.Bardzo ważnym aspektem jest unikanie alkoholu i tytoniu w pierwszych tygodniach po wszczepieniu implantów, aby nie zmniejszać zdolności regeneracyjne tkanek. Dobrze jest także w tym czasie zrezygnować z korzystania sauny, opalania się i aktywności fizycznej. Ponadto należy stosować się do wszystkich zaleceń lekarza - właściwej higieny jamy ustnej po zabiegu i przyjmowania wskazanego antybiotyku.
Czy wszczepienie implantu boli?
Przebieg zabiegu może wyglądać na bardzo skomplikowany, jednak jest on dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Przed rozpoczęciem wszczepiania implantu stosujemy znieczulenie miejscowe, dzięki któremu pacjent nie odczuwa bólu. Po ustąpieniu znieczulenia, może pojawić się chwilowy dyskomfort, który można łagodzić zimnym okładem do policzka i lekami przeciwbólowymi.
Ile kosztują implanty zębowe?
Koszt leczenia implantologicznego zależy od wielu czynników. Implantologia dostarcza bowiem różnych rozwiązań. Uzupełnienia protetyczne w formie korony porcelanowej czy mostu, czy protezy całkowitej? Na całkowity koszt leczenia ma wpływ ilość uzupełnianych braków zębowych, rodzaj systemu implantologicznego, rodzaj użytych materiałów, a także potrzeba wykonania dodatkowych zabiegów.Lekarz specjalista przedstawia pacjentowi szczegółową, indywidualną cenę po przygotowaniu planu leczenia. Z orientacyjną kwotą do zapłaty przy wszczepianiu jednego implantu można zapoznać się w cenniku na naszej stronie internetowej.