Od najmłodszych lat słyszymy, jak ważne jest dbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej. Obok domowej pielęgnacji bardzo ważne są także regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym. Systematyczna profilaktyka stomatologiczna to klucz do zawsze pięknego uśmiechu i zdrowych zębów. Jest tak samo istotna, jak leczenie dentystyczne. Zabiegi higienizacji, takie jak skaling, piaskowanie i polerowanie zębów pozwalają pozbyć się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
Spis treści
Na czym polega skaling zębów?
Skaling zębów to zabieg, podczas którego wykonujemy usuwanie kamienia nazębnego. Ten odkłada się na zębach, gdy dochodzi do zaniedbań w higienie jamy ustnej, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. Początkowo jest to płytka nazębna, która nieusunięta we właściwym momencie mineralizuje się i twardnieje tworząc złogi kamienia. Skutkiem takiego stanu mogą być stany zapalne dziąseł i rozwój próchnicy.
Kamienia nazębnego nie da się usunąć szczoteczką do zębów. Wymagane jest przeprowadzenie profesjonalnego zabiegu higienizacji zębów w gabinecie stomatologa. Stomatolog lub higienistka stomatologiczna czyszczenie zębów wykonuje za pomocą ultradźwiękowego skalera, dzięki któremu zabieg wykonujemy w sposób minimalnie inwazyjny i bezpieczny dla szkliwa zębów.
Zaleca się, aby zabiegi profilaktyczne, włącznie z usuwaniem kamienia nazębnego, wykonywać co najmniej dwa razy do roku. Regularne wykonywanie zabiegu chroni zęby przed rozwojem próchnicy, gdyż kamień nazębny jest środowiskiem dla rozwoju bakterii. O tego rodzaju profilaktyce powinny szczególnie pamiętać osoby najbardziej narażone na rozwój chorób przyzębia.
Piaskowanie zębów – opis zabiegu
Profesjonalnym zabiegiem higieny jamy ustnej jest także piaskowanie zębów. Zabieg piaskowania polega na usunięciu osadu. Nowoczesna piaskarka rozpyla pod ciśnieniem wodę, tlen i drobiny piasku stomatologicznego, które docierają nawet do trudno dostępnych powierzchni zębów, dokładnie je oczyszczając. Piaskowanie zębów jest bezbolesne i bezpieczne dla szkliwa.
Efekt zabiegu jest widoczny od razu – pacjent odzyskuje naturalny kolor zębów, ponieważ piaskowanie usuwa także powierzchniowe przebarwienia. Na koniec wykonujemy zabieg polerowania powierzchni zębów, który spowalnia gromadzenie się na nich płytki nazębnej.
Fluoryzacja zębów – czym jest i jakie są jej zalety?
W celu poprawy higieny jamy ustnej wykonujemy także zabieg fluoryzacji. Dentysta lub higienistka stomatologiczna pokrywa powierzchnię zębów pacjenta specjalnym lakierem z dużym stężeniem fluoru. Pierwiastek ten ma bardzo korzystne działanie na szkliwo zębów – wzmocnienia je i minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy. W przypadku pacjentów dorosłych fluoryzację wykonujemy także w leczeniu problemów z nadwrażliwością zębów i demineralizacją szkliwa (początkowa faza rozwoju próchnicy). Zabieg wykonujemy zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci.
Lakowanie zębów – co to za zabieg?
Powierzchnia żująca zębów trzonowych i przedtrzonowych jest bardzo nieregularna, posiada liczne bruzdy, w których chętnie gromadzą się resztki jedzenia. Tworzy to doskonałe warunki do działalności bakterii próchnicotwórczych. Lakowanie zębów polega na uzupełnieniu takich szczelin i bruzd zębowych, w celu zmniejszenia ryzyka rozwoju próchnicy w tych miejscach.
Bruzdy zębów wypełnia się specjalnym lakiem. Następnie utwardzamy go światłem lampy polimeryzacyjnej, aby preparat ściśle związał się ze szkliwem. Dzięki temu dokładne wyczyszczenie zębów po każdym posiłku jest dużo łatwiejsze. Lakowanie zębów zalecamy wykonać u dzieci tuż po wyrżnięciu ich zębów stałych.